تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

هيدروكينون

  مكانيسم اثر: مصرف موضعي اين دارو دفع ملانين از ملانوسيت ها را افزايش داده و موجب اثر بيرنگ كننده پوست ميشود. برخي متخصصين معتقدند كه اين دارو موجب كاهش توليد ملانين ميشود. اين دارو موجب تخريب ملانوسيتها يا بيرنگ شدن دائمي نميشود.

  موارد مصرف: هيدروكينون براي كاهش تدريجي زيادي رنگدانه پوست در مواردي مانند كك و مك، كلواسماي غير فعال، لنتيگوي منتشر دوران پيري و ساير موارد زيادي ناخواسته رنگدانه ملانين مصرف ميشود. اين دارو همچنين براي كاهش زيادي رنگدانه پوست ناشي از حساسيت به نور همراه با التهاب يا ناشي از مصرف برخي عطرها نيز مصرف مي شود

  موارد منع مصرف: سابقه حساسيت يا واكنشهاي آلرژيك به دارو.

  عوارض جانبي: التهاب خفيف جلدي و حساس شدن پوست، از جمله سوزش، گزش و درماتيت آلرژيك. همچنين خشكي و شقاق اطراف بيني و زير چشمها نيز گزارش شده است.

  نكات قابل توصيه: در صورت عدم مشاهده بيرنگ شدن پوست پس از 2 ماه درمان، از ادامه درمان خودداري كنيد.
  خاصيت رنگ زدائي هيدروكينون در شرائط دور از آفتاب سريعتر، با دوامتر و راحت تر حاصل ميگردد. لذا استفاده از يك ضد آفتاب و يا يك پوشش در طول روز از اهميت بسيار برخوردار ميباشد. در طول درمان و حتي پس از آن از يك ضدآفتاب استفاده كنيد.
  زمان لازم براي شروع اثر، ميزان اثر و طول مدت اثر اين دارو در بيماران مختلف متفاوت است. براي بروز اثر اين دارو ممكن است 1-4 هفته زمان لازم باشد، زيرا ابتدا ميبايست ملانين موجود درپوست قبل از درمان، از طريق پوسته ريزي طبيعي از لايه شاخي پوست، از بدن خارج شود و سپس اثردارو در دفع ملانين جديد آشكار گردد. اثر بيرنگ كننده پوست تا 2-6 ماه پس از خاتمه درمان ادامه دارد.

   
  هشدارها :
   اين كرم فقط براي مصرف موضعي است و از تماس آن با چشم خودداري شود.
  تست حساسيت: قبل از استعمال اين كرم، مقدار كمي از آن را بر روي پوست سالم ماليده و بعد از 24 ساعت چك كنيد. در صورت بروز حالت خارش، يا التهاب همراه قرمزي ( نه فقط قرمزي خفيف) از مصرف آن خودداري كنيد.
  از مصرف اين كرم در نواحي نزديك چشمها، برروي بريدگي، خراشيدگي يا آفتاب سوختگي، پس از تراشيدن مو يا مصرف مواد موبر و همچنين روي نواحي عرق سوز شده خودداري كنيد.
  در صورت بروز التهاب يا بثورات جلدي در طول مصرف اين دارو، درمان با هيدروكينون را قطع نموده و سپس به پزشك مراجعه كنيد.
  سلامت و كارآئي مصرف كرم هيدروكينون در كودكان زير 12 سال تعيين نشده است.
   
  مقدار مصرف: يك لايه نازك از كرم دو بار در روز (صبح و شب) بر روي ناحيه مورد نظر ماليده مي شود. مصرف اين دارو بايد به ناحيه اي با وسعت معادل صورت و گردن يا دستها و بازوها محدود شود . در صورت محافظت پوست از اشعه آفتاب و استفاده از ضدآفتابهاي مناسب پاسخ سريعتر و مناسبتري از دارو گرفته مي شود . پس از دستيابي به پاسخ مناسب، تنها بايد بر حسب نياز و براي حفظ بي رنگي حاصل از درمان مصرف شود.

  بارداري و شيردهي: مصرف كرم هيدروكينون در خانمهاي باردار تنها در صورت توصيه پزشك و در مواقعي كه ضرورت بسيار دارد مجاز ميباشد. از آنجائيكه ميزان جذب اين دارو و ترشح آن در شير مشخص نيست، مصرف آن در دوران شيردهي بايد با احتياط صورت گيرد.
   (CATEGORY C)

  چگونگي دارو : كرم موضعي هيدروكينون 4% در تيوبهاي 30 گرمي به بازار عرضه مي گردد .

  شرايط نگهداري: دارو در دماي پايين تر از 30 درجه سانتيگراد نگهداري و از يخ زدگي محافظت گردد. دور از دسترس اطفال نگهداري شود. پس از مصرف درپوش كرم را محكم بسته و از نور شديد محافظت كنيد.
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 11 مرداد 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158885
 • بازدید امروز :269634
 • بازدید داخلی :19268
 • کاربران حاضر :247
 • رباتهای جستجوگر:377
 • همه حاضرین :624